Injektiranje
U građevini često nailazimo na problem pukotina u betonu, te se javlja potreba za sanacijom istih jer protokom vremena može doći do ozbiljnijih posljedica. Jedan od problema je vlaga tj. mogući prodor vode do kojeg može doći kroz puknuća u betonu, a drugi je negativan utjecaj na samu konstrukciju tj. nosivost građevine. Uzroci nastanka pukotina mogu biti različiti; loša njega betona, nepravilna ugradnja, anomalije nastale nakon potresa, požara ili klizišta, kriva statička procjena itd.


Shodno svemu navedenom postoje i različite vrste i tehnike injektiranja, te se u ovom procesu javljaju i različiti materijali tj. smjese za injektiranje.
Česta je dilema između poliuretanskih i epoksidnih smjesa. Iz iskustva injektiranje epoksidnim smolama je izuzetno zahtjevno i rizično jer s takvim materijalom sanacija treba biti uspješna iz prvog pokušaja, što je jako teško budući je nemoguće znati što nas sve čeka u betonu i iza njega dok ne počnemo sa samom sanacijom. Iz tog razloga puno češće koristimo poliuretanske smjese u našem radu. Manje su agresivne i dopuštaju ponavljanje sanacije istog područja dok se vlaga do kraja ne sanira.


Najvažnije je precizno detektirati problem, te utvrditi mogućnost efikasnog rješavanja tj. kvalitetne sanacije područja pucanja ili vlaženja. Detekcija problema je zapravo najvažnija stavka jer se često susrećemo s klijentima koji imaju prethodno negativno iskustva s različitim tehnikama i pokušajima sanacije vlaženja zbog kojeg nam se javljaju. Nerijetko im se predlaže injektiranje kao najbolje i prvo rješenje sanacije, ali u određenim situacijama to može biti potpuno pogrešan smjer u borbi s vlagom.


Sve ovo upućuje da je injektiranje jako zahtjevan i kompliciran zahvat i zbog toga može biti u konačnici i skupo za klijenta. S druge strane spojem iskustva, preciznim detektiranjem problema i pravilno odabranom tehnologijom injektiranje može biti najpovoljnije, najbrže i što je najvažnije najbezbolnije rješenje u jako puno slučajeva.


Kako to radimo?
Dobro pripremiti podlogu – doći do čvrstog betona, ukloniti prašinu i ostale nepričvršćene dijelove
Bušenje betona pod kutom od 45° s obje strane pukotine ili po pukotini ako učvršćujemo konstrukciju. Razmak ovisi o svrsi injektiranja
Uštrcavanje vode u bušotine, ako područje u tom trenutku nije dovoljno vlažno
Montiranje pakera
Proces injektiranja, visokotlačnom pumpom, ispunjavaju se pukotine po cijelom presjeku konstrukcije. Injektirana masa ekspandira i trajno sprječava prodor vode ili veže tj. lijepi betonsku konstrukciju (ovisno o svrsi injektiranja)
Injektore skidamo i začepimo rupe
Najčešća područja injektiranja
- Podrumi
- Temelja
- Tuneli
- Vodospreme
- Mostovi, nadvožnjaci, vijadukti (najčešće učvršćivanje konstrukcije)
- Ostali ukopani dijelovi objekata koji imaju otežan pristup s vanjske strane